fbpx
57
57 Paylaşım, 57 Puan

Upgrade 2018 yılında gösterime giren Avustralya yapımı bilim-kurgu filmidir. Başrolünü hem tip olarak hem de mimikleriyle Tom Hardy’e çok benzettiğim Logan Marshall-Green oynamakta. Baştan sona aksiyon içeren ve bolca bilim-kurgu öğeleri barındıran bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Filmin Konusu

Şu anda var olan teknolojinin çok daha ötesinde otonom arabaların, baştan sona yapay zeka ile yönetilen evlerin olduğu, neredeyse her şeyin yapay zeka ile yönetildiği bir Dünya’da filmimiz başlıyor. Teknolojinin tavan yaptığı bu dönemde hala her şeyi el yordamıyla halletmekte direnen Grey (çakma Tom Hardy 🙂 ve karısı araba ile yolculuğa çıkarlar. Her şeyi otomatik olan bu araba bir anda sapıtır ve verilen komutlara uymaz. Sonuç olarak son sürat takla atarlar. Arabanın kaza yaptığı yerde ise bir çete onları beklemektedir.

Çete Grey’in karısını öldürür ve kendisini de boynundan aşağı felçli olacak şekilde yaralar. Bütün bu olanlar sonucunda hayata küsen Grey’in imdadına arkadaşı Eron yetişir. Eron o zamanın en büyük yazılım şirketlerinden birine sahiptir ve teknoloji alanının başını çekmektedir. Grey’e stem isimli bir çip ürettiğini ve bu çip sayesinde yeniden yürüyüp hareket edebileceğini söyler.

Bu arada Grey’in karısının katilleri henüz bulunamamıştır. Grey haklı olarak intikam için yanıp tutuşmakta fakat parmağını bile hareket ettiremeyecek durumdadır. Dolayısı ile Eron’un teklifini kabul eder ve çip vücuduna yerleştirilir. Zarar gören sinirlerin yeniden çalışması için tasarlanan bu çip Grey’in hayatının dönüm noktası olacaktır.

Neden İzlemelisin?

Bu filmi izlemelisin çünkü film başından sonuna kadar temposu düşmeyen bir aksiyon ve gerilime sahip. İzlediğin 100 dakika boyunca seni herhangi başka bir şeyi düşünmekten alıkoyan ve merak uyandıran bir sürükleyicilik barındırıyor. Ayrıca başroldeki abimiz işini hakkıyla yapmış ve harika bir oyunculuk sergilemiş.

Upgrade diğer aksiyon filmlerinde rastladığımız gereksiz sohbetler can sıkıcı sahneler barındırmıyor. Temponun sürekli yüksek olması da izleyici sürekli alarm halinde tutuyor ki bir aksiyon filminde olması gereken en önemli özelliklerden birisi de bence budur. Ayrıca izleyici birkaç kez ters köşe yapıyor ve hiç beklemediğimiz anda tam tersi bir son ile ağızlarımızı açık bırakıyor.

Diğer bilim-kurgu filmlerinde var olan ve izleyicinin anlamasını zorlaştıran ve ciddi manada yoran derin ve karmaşık bir senaryoya sahip değil. Bu bir açıdan iyi bir açıdan ise kötü diyebiliriz. İyi tarafı şu ki izleyiciye istediği şeyi veriyor yani kavga, dövüş, aksiyon, gerilim ve merak fakat bir diğer yandan ise tam bir derinliğin olmayışı filmi bir tık basit ve klişe bir hale sokabiliyor.

Filmin ufaktan Black mirror’a benzediğini söylemeden geçemeyiz. Black Mirror‘daki gibi gelecekte olabilmesi mümkün ve olursa felaket doğurabilecek bir teknoloji ve bu teknolojinin sonuçlarını anlatıyor aslında. Bunu çok derin bir hayal gücü ve bol aksiyon ile ortaya çıkarması en büyük başarısı. Black Mirror’dan farkı süre olarak daha uzun, bütçe olarak daha kısa, aksiyon olarak ise daha yüksek olması diyebiliriz.

Birkaç Ufak Eleştiri

Filmimiz daha önce de dediğim gibi işin aksiyon ve gerilim kısmına daha fazla odaklanmış. Olayların derinliğine öncesine ve sonrasına yeterince değinmemiş. Ayrıca her ne kadar bilim-kurgu filmi olsa da filmin kendi içinde tutarlı olmasını bekleriz. Bazı noktalarda bu mantık sınırı esnetilmiş fakat bunu da filmin aynı zamanda bir aksiyon filmi olması ve ilgi çekicileğe duyduğu ihtiyaçtan dolayı mazur görebiliriz.

Sitede beni takip eden ve yazılarımı okuyanlar bilir. Ben çok fazla aksiyon izleyen veya en azından bu tarz filmler üzerine analiz yapan bir yazar değilim. Fakat şans eseri rastlayıp bir şans vereyim dediğim bu filmi gerçekten beğendim. Siz değerli okuyucularımızın da izlemesi için sıcağı sıcağına yazmak istedim. Baştan sona aksiyon ve heyecan dolu bu filmi özellikle black mirror tarzı bilim-kurgu yapımlarını sevenlere ve aksiyon severlere tavsiye ederim. hoşçakalın..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

57
57 Paylaşım, 57 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
31
Şaşkın
İğrenç İğrenç
23
İğrenç
Fail Fail
20
Fail
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
Sevgi Sevgi
3
Sevgi
Artist Artist
20
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı