fbpx
57
57 Paylaşım, 57 Puan

Titanic James Cameron’un yönetmen ve senaristliğini yaptığı 1997 yapımı Amerikan filmidir. Romantik ve dram kategorilerinde değerlendirebileceğimiz filmimiz Leanorda di Caprio ve Kate Winslet gibi usta oyuncuların başrolleriyle taçlandırılmış. En iyi oyuncu, en iyi senaryo gibi 14 dalda oscar adayı gösterilip bunun 11 tanesini kazanmış olması filmin başarısı hakkında söyleyebileceğim her şeyi geride bırakıyor zaten.

Filmimiz aslında artık klişe olarak kabul gören bir zengin kız ve fakir oğlan hikayesi izletiyor bizlere. Tabi bunun şu anda klişe olarak kabul edilmesinin sebebi de belki de bu filmin zamanında yakaladığı muhteşem başarıdan esinlenilip çokça taklitlerinin yapılmasından kaynaklanıyor. Filmin o zaman için yaptığı hasılat 2 milyar doları geçmiş. Milyon değil bakın dikkatinizi çekiyorum milyar! Ve 2009 yılında avatar filmi yapılana kadar da en yüksek hasılat rekorunu elinde tutmuş.

Titanic 1910 yılında yapıldığında Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük buharlı gemisi ünvanına sahipti. O zamanın son teknoloji harikası olarak tasarlanmış ve sağlamlığından kimsenin şüphesi olmadığı bu gemi için öyle ki Tanrı bile batıramaz denilmiş. Fakat gelin görün ki bu devasa gemi 1912 yılındaki daha ilk seferinde bir buz dağına çarparak okyanusun dibini boylamış.

Batık gemilere olan ilgisiyle bilinen James Cameron isimli ünlü yönetmenin batık gemilerin en ünlüsü olan titanik ile ilgili bir film çekmek istemesi üzerine filmin yapılma fikri ilk kez ortaya çıkmış. Tabi belgesel niteliğinde bi film çeksek kimse izlemez buna biraz da romantizim ve dram katalım demiş. Belki de filmi ilk kez kaleme aldığında böylesine mükemmel ve tutkulu bir aşk hikayesinin ortaya çıkacağını kendisi bile hesap etmemişti.

Titanic Konusu

Hikayemiz İngiltere’den Amerikaya ilk seferini düzenleyen Titanic isimli geminin içerisinde geçiyor. Olayları kazadan sağ kurtulan Rose isimli kadının gözünden dinliyoruz. Rose, ismi Caledon olan zengin bir adamla nişanlıdır. Sevmediği fakat para için annesinin zoruyla nişanladığı bu adamla birlikte Amerika’ya gitmektedir. Jack ise fakir bir ressamdır. Alt tabakadan sayılabilecek bir vatandaştır. Bir şekilde yolunu bulup gemiye binmeyi başarmış ve hayalleri için Amerika’ya yol almaktadır.

Jack bir gece güvertede zorla evlendirilmekten dolayı bunalıma girmiş olan Rose’u intihar etmek üzereyken kurtarır. Tanışmaları da bu şekilde başlar. Başlangıçta arkadaşça olan ilişkileri daha sonra tutkulu bir aşka dönüşür. Fakat aralarındaki en büyük engel nişanlısı ve annesinden ziyade ansızın bu koca gemiyi batıran devasa bir buz dağıdır.

Neden izlemelisin?

Çünkü bu filmi izlememen için hiçbir neden yok 🙂 Mükemmel oyunculuklar, harika bir cast, dekorlar, ortamlar, kostümler hepsi o zamanın şartları ve gerçekliğine uygun bir biçimde tasarlanmış. Ve bunun için de ciddi bir para harcanmış. Leonarda di Caprio oyunculuğunu arşa çıkarmış. Kate Winslet ise onun gerisinde kalmamış. Ayrıca Celino Dion’un my heart will go on şarkısı da filme inanılmaz derecede yakışmış. Dinlemenizi kesinikle tavsiye ederim.

Fakir ve zengin, soylu ve avam iki zıt toplumdan insanın herkese ve her şeye inat olan aşkı karşılıksız sevgisi çok güzel işlenmiş. Fazlaca böbürlenmenin ve aşırı kendine güvenin ortaya çıkardığı yıkım başarıyla yansıtılmış. Herşeye rağmen gemiyi terk etmeyen kaptanın ve o kargaşa içerisinde keman çalmaya devam eden müzisyenlerin asil duruşları (belki de gamsız demeliyiz) küçüklüğümden beri beni etkilemiştir. Leonardo’nun filmin sonunda yaptığı fedakarlığı ve Rose’un bencilliğini spoiler olmasın diye söyleyemiyorum ama oraya da iki kişi sığardınız be kardeşim 🙁


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

57
57 Paylaşım, 57 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
İğrenç İğrenç
30
İğrenç
Fail Fail
26
Fail
Kızgın Kızgın
16
Kızgın
Komik Komik
13
Komik
Sevgi Sevgi
10
Sevgi
Artist Artist
27
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı