fbpx
65
65 Paylaşım, 65 Puan

In case i don’t see ya good afternoon good evening and good night. The Truman Show Peter Weir’ın yönettiği ve başrolünü Jim Carry’nin üstlendiği 1998 yapımı ütopik bir filmdir. Film oscar ödüllerinde en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi yardımcı oyuncu kategorilerinde aday gösterilmiş. 270 milyon dolara yakın hasılat yapan bu başarılı yapımı gelin birlikte inceleyelim.

Truman Burbank çok güzel bir adada yaşamaktadır. Mutlu bir evliliği, sevdiği bir işi, arkadaşları kısacası çok mutlu bir hayatı vardır. Fakat Truman’ın yaşadığı bu hayat tamamıyla sahte ve kurgudan ibarettir. İçinde yaşadığı ada, yaptığı iş, evliliği, çevresindeki tüm insanlar figüran ve oyunculardan oluşmaktadır. Truman’ın özgürce yaşadığını sandığı hayatı aslında her ayrıntısına kadar başkaları tarafından planlanan bir televizyon showudur. Fakat bunun bir show olduğunu ve her şeyin bir oyundan ibaret olduğunu bilmeyen tek kişi Trumandir.

Truman’in hayatı 24 saat kesintisiz bir şekilde bir televizyon kanalında yayınlanmaktadır. Reklam arası dahi vermeyen kanalda trajikomik bir şekilde reklamlar bile Trumana çaktırılmadan çekimlerin içerisinde verilir.

Biraz da olaya Truman açısından bakalım. Kendisini büyütüp yetiştiren, annesi ve babası bile bu kurgunun bir parçası, büyük bir aşk ile evlendiği eşi dahi onu yıllardır kandırıyor. Evet belki korunaklı bir Dünya’da refah ve mutluluk içerisinde hayatını sürdürüyor. Fakat 30 yıldır yaşadığı bu hayat insanları eğlendirmek için kurulmuş bir tv showundan ibaret. Peki siz her şeyin sahte ve kurmaca olduğu mutlu bir hayatı mı tercih edersiniz yoksa acısı ve zorluklarıyla da olsa gerçek hayatı mı? İşte filmin asıl çelişkisini ve film bitince izleyiciyi dumura uğratan noktasını bu soru oluşturuyor.

Korkularımızın birçoğunun da aslında nasıl da sistem tarafından yaratıldığı detayı da çok güzel verilmiş. Truman sırf denizden korkup adadan ileri gidemesin diye babası gözleri önünde denizde boğuluyor ve bu kendi hatasıymış gibi gösteriliyor. böylece yıllarca denizin üstünden arabayla bile geçemiyor ve çizdikleri sınırlar içerisinde onu rahatlıkla tutabiliyorlar. 

Bu tarz ütopik yapımlar aslında her zaman içerisinde bir miktar gerçeklik barındırır. Aslında var olan bir gerçekliğin bir miktar abartılarak izleyiciye yansıtılmasıdır. Demek istediğim filmi gerçek hayata uyarladığımızda her ne kadar bir tv showun içerisinde yaşamasak da bulunduğumuz çevre ve toplumun çizdiği sınırlar içerisinde yaşamak zorundayız.

Dünyanın gerçekliğini, bize sunulan haliyle kabul ederiz. Her ne kadar özgür ve serbest olduğumuz söylense de küçüklüğümüzden beri dayatılan kural ve kalıpların dışına çıkamıyız. Filmimiz işte bu noktada bize mesaj veriyor. Zincirlerini kır, cesur ol ve sana zorla dayatılan tüm kalıpların içerisinden sıyrıl. Truman’ın bu kalıplardan sıyrılması 30 yılını aldı. Bakalım bizim kaç yılımızı alacak?

Filmimiz baştan sona akıcı ve sürükleyici bir biçimde ilerliyor. İzleyiciyi sıkmadan, güldürerek ve gerekli yerlerde mesaj vererek devam ediyor. Bir an ulan acaba ben de bu kurgunun bir parçası mıyım? Yoksa benim hayatımı da birisi mi çizip yönetiyor diye paranoyaya bağlayabilirsiniz. Kısacası bu yapımı tüm okurlarımıza şiddetle tavsiye ediyorum. İzleyin ve izlettirin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

65
65 Paylaşım, 65 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
16
Şaşkın
İğrenç İğrenç
10
İğrenç
Fail Fail
6
Fail
Kızgın Kızgın
30
Kızgın
Komik Komik
26
Komik
Sevgi Sevgi
23
Sevgi
Artist Artist
6
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı