fbpx
68
68 Paylaşım, 68 Puan

Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır. Alan Turing… Bilgisayarın ilk mucidi ve günümüz bilgisayarlarının temelini atan dahi Alan Turingi ve onun yaşadığı çalkantılı dönemi anlatan muhteşem bir biyografi filmi ‘the imitation game’ . İçerisinde hem tarih, hem aşk, hem azim, hem savaş hem de bilimi birlikte barındıran, Benedic Cumberbatch ve Keira Knightly’nin başrolünde olduğu bu yapımı izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Abd yapımı olan filmimiz 2014 yılında vizyona girmiş ve izleyici ve eleştirmenler tarafından tam not almış. Gerçek bir hikayeden alınan bu başarılı ve sürükleyici filmi gelin birlikte inceleyelim.

The Imitation Game Konusu

Alan Turing küçüklüğünden beri matematik ve bilime merak sarmış ve bu alanda kendisini mükemmel bir şekilde geliştirmiş, dönemin en önemli matematik dahilerinden birisidir. Öyle ki 23 yaşında akademisyen olmuş, 27 yaşında profösör olmaya hak kazanmış. Her ne kadar mükemmel bir zekaya ve kararlılığa sahip olsa da, sosyal anlamda içe kapanık hatta sosyopat diye nitelendirebileceğimiz bir kişiliğe sahip. Zor bir çocukluk geçirmiş ve arkadaşları tarafından hep dışlanan bir karakter.

Tabii ki asosyal ve dahiyane bir karakter anlatılmak isteniyorsa ‘Sherlock Holmes’ rolü ile hafızalara kazınan Benedict abimizin bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu söylememize bile gerek yok. Nitekim rolüne tabiri caizse cuk oturmuş ve işinin hakkını tam anlamıyla vermiş diyebiliriz.

(L-R) Keira Knightley, Matthew Beard, Matthew Goode, Benedict Cumberbatch, and Allen Leech star in THE IMITATION GAME.

İşte bu dahiyane kişiliğin yaşadığı dönem ise onun için şans veya şansızlık olarak nitelendirebileceğimiz 2. dünya savaşına denk gelmektedir. Alman naziler hem teknolojik hem de askeri anlamda çok iyi durumdadırlar. Savaş her geçen gün Britanya’nın aleyhine ilerlemektedir. Almanlar telsiz konuşmalarını şifreli bir şekilde yapmaktadırlar ve bunun için Enigma adında o dönem için çok ileri bir teknoloji aleti olan şifreleme cihazlarına sahiptirler. Müttefiklerin ne yapıp edip bu şifreleme sistemini çözmeleri ve olacaklara önceden müdahale şansı elde etmeleri gerekmektedir.

Bu sebeple şifreleme sistemini çözmeleri için ülkenin en önemli matematikçileri bir araya getirtilir. Tabi ki bunların arasında olmazsa olmaz Alan Turing de vardır. İşin en kötü yanı ise enigma isimli alet her 18 saatte bir şifreleme yöntemini değiştirmektedir. Dolayısıyla bu dahi matematikçilerin enigmayı çözümleyebilmeleri için her seferinde bir günden az vakitleri vardır.

Bir makineyi ancak başka bir makinenin alt edebileceğini düşünen Alan kolları sıvar. Diğerlerinin sözlerine aldırış etmeden hayalini kurduğu ve yıllardır üzerinde çalıştığı makineyi ortaya çıkarmak için amansız bir mücadeleye girişir…

Neden İzlemelisin?

Çünkü bu film hem oyunculuklarıyla, hem senaryosuyla, hem de gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış olmasıyla izlenmeyi kesinlikle hak ediyor. 1940lı yılların Britanyası çok güzel yansıtılmış. Hem kostümler hem dekorlar adeta sizi o dönemde yaşıyormuş gibi hissettiriyor.

Ayrıca savaşların sadece silahlar ve süngülerle değil aynı zamanda teknoloji ve inovasyonla kazanıldığına şahit oluyorsunuz. Dışardan bakınca önemsiz gibi görünen iletişim ve muhaberenin ne denli büyük bir silah olduğunu görüyorsunuz. En önemlisi de azim ve yetenek bir araya gelince ortaya ne kadar muazzam sonuçlar çıkabildiğini fark ediyorsunuz.

Bazen günlük hayatta hiçbir şey beklemediğimiz insanlar bir anda tüm dünyanın kaderini değiştirebilecek yeniliklere imza atabiliyorlar. Ortaya çıkan yeni bir teknoloji, bir icat ve bazen de bir fikir bazen binlerce insanın yaşamasına bazense binlerce insanın ölümüne ve sakat kalmasına yol açabiliyor.

Çoğu zaman bu yeniliklere yol açan ve hayatımızı kolaylaştıran insanları saygıyla anıyor, cadde ve sokaklara isimlerini veriyoruz. Bazılarınaysa hak ettiği değeri ya hiç vermiyor ya da öldükten sonra değerini anlıyoruz. Tesla, Galileo, Newton değeri hep sonradan anlaşılan ve yaşadığı dönemde işkence ve tehditlere maruz kalmış veya idam edilmiş insanlar. İşte Alan Turing de bu bilim insanlarından bir tanesi.

Britanya’ya savaşı kazandırmış, savaş kahramanı olmuş ve bilgisayar biliminin temellerini atmış bu bilim adamı homoseksüel olduğu gerekçesiyle hormon tedavisine zorlanmış. İlaçlara bağlı yaşadığı psikolojik ve zihinsel sıkıntılar nedeniyle 42 yaşında intihar etmiştir. Ülkesi adına yaptığı hizmetler ise yeni yeni fark edilmiş ve bu farkındalıkta bu filmin etkisi de büyük olmuştur.

Özetle bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Sürükleyici bir hikaye, başarılı oyunculuklar ve güzel bir senaryo. Mısırınızı patlatın ve arkanıza yaslanın iyi seyirler..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

68
68 Paylaşım, 68 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
33
Şaşkın
İğrenç İğrenç
26
İğrenç
Fail Fail
23
Fail
Kızgın Kızgın
13
Kızgın
Komik Komik
10
Komik
Sevgi Sevgi
6
Sevgi
Artist Artist
24
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı