fbpx
79
79 Paylaşım, 79 Puan

Rüzgarı dizginleyen çocuk, ilk kez 2018 yılında kitabı yayımlanan ve bir yıl sonrasında ise sinemaya uyarlanan dram ve biyografi filmidir. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek yazılması ve gerek oyuncu kadrosu gerekse mekanların gerçeğe uygunluğu filmin ilgi çekiciliğini fazlasıyla artırmakta.

İzlerken hem şu anki halinize şükredeceğiniz hem de Dünya’da olan biten üzücü olaylara karşı hassasiyettinizi artıracak sıcacık bir yapım. Büyük bir başarı hikayesinin en umutsuz anlarda bir filiz gibi açıp yeşillendiği, umutlarımızın tazelendiği bu güzel filmi gelin hep beraber inceleyelim.

Filmin Konusu

Afrika’nın küçük ülkelerinden biri olan Malavi’de geçiyor hikayemiz. Malavinin küçük bir köyünde çiftçilikle uğraşan bir ailenin ve diğer köylülerin önce sel sonra kıtlıkla olan mücadelesini izliyoruz. Sıkıntılı bir iklime sahip olan bölgede, bazı seneler aşırı yağmura bağlı seller olurken bazense hiç yağmur yağmıyor ve topraklar susuzluktan çatlıyor. Sonuçta iki durumda da olan bölgenin halkına oluyor ve akşam sofralarına koyacak bir kap yemeği bulamayacak hale geliyorlar.

Zamanla durum o kadar vahim bir hal alıyor ki; insanlar bir kap buğday için birbirini ezecek hatta öldürecek duruma geliyorlar. Yağmalar ve hırsızlıklar baş göstermeye başlıyor. Pamuk ipliğine bağlı bir demokrasi ile yönetilen ülkede sadece seçim zamanları bu köylere ziyarete gelen ve sonrasında bu aç insanların varlığını unutan yöneticilerin, kendilerine yöneltilen en ufak bir eleştiride gösterdikleri tahammülsüzlükler de ayrıca filmde dikkatimi çeken noktalardan birisi.

İşte böyle sıkıntılı bir noktada, başta belirttiğim çiftçilikle uğraşan ailenin en küçük çocuğu olan William Kamkwamba, sahneye çıkıyor. Elektriğe ve makinelere olan ilgisi herkesçe bilinen, hatta bozulan bir radyo veya alet olduğunda ilk başvurulan kişi olan bu 14 yaşındaki çocuk, var olan bu kıtlığı çözmenin yollarını arıyor.

Ailesinin yoksulluktan okul taksitini bile ödeyemediği ve kütüphaneye dahi girmesine izin verilmeyen William, öğretmeninin bisikletinde gördüğü ve hareket enerjisini ışığa çeviren bir dinamoyu fark etmesiyle olaylar şekilleniyor. Madem hareket enerjisini elektriğe çevirme şansımız var neden bu enerjiyi su çıkarmak için kullanmayalım diyerek bir rüzgar gülü inşa etmek için kolları sıvıyor..

Neden İzlemelisin?

İçerdiği mesajlar ve oluşturduğu farkındalık için bu filmi kesinikle izlemelisin. İkinci gün ısıtmaya yeltenmediğimiz yemekleri bulsa bayram edecek olan insanların varlığını fark etmek için izlemelisin. Hayatta kalmak için verilen mücadeleyi ve bir lokma ekmek bulamamanın yarattığı çaresizliği görmek için izlemelisin. Bizim köpeklerimizin yaşadığı lüksün ve keyfin onda birini yaşayamayan insanların hala Dünya üzerinde var olduğunu fark edebilmek için izlemelisin.

Ayrıca azmin, mücadelenin ve kararlılığın karşı konulamaz gücünü görmek için izlemelisin. Asla vazgeçmemenin ve hayata tutunmanın ortaya çıkardığı sonsuz mutluluğa şahit olmak için izlemelisin. Ve en önemlisi de bulunduğun coğrafyanın ve sahip olduğun hayatın senin için nasıl bir nimet olduğunu fark etmek için bu filmi kesinlikle izlemelisin.

Başımıza gelen en küçük olayda ve yaşadığımız en küçük sıkıntıda yelkenleri suya indirdiğimiz şu hayatta, sabahtan akşama kadar tek derdinin karnını doyurabilmek ve ölmeden bir sabaha daha uyanabilmek olan insanların var olduğunu görmek, filmi izlerken beni gerçekten çok etkiledi ve kendi dertlerime lanet okudum. Sizlerin de bu filmi izlerken benzer duyguları hissedeceğinizi düşünüyor ve içinizdeki merhamet ve empati duygusunu canlandırması açısından bu filmi herkese tavsiye ediyorum.

Yazımın başında belirttiğim gibi hikayemiz gerçekten var olan ve yaşanmış bir hayat hikayesi. Sözünü ettiğimiz William ise daha sonra Malawi’de burs alarak okulunu bitiriyor. ABD’de Darmouth üniversitesinde çevre çalışmaları diploması alıyor. Analizime rüzgarı dizginleyen çocuk William’ın çok sonra verdiği bir röportajdaki sözleriyle son veriyorum:

“Denersem yapabilirim düşüncesiyle yola çıktığımda henüz 14 yaşındaydım. Yaşadığımız bölgedeki kıtlık artık dayanılmaz olmuştu ve etrafımdaki insanlar teker teker ölüyordu. Buna bir son vermeli, en azından denemeliydim. Çevremdeki insanların, hatta ailemin bile bana deli gözüyle bakmasını hiç umursamadan sadece amacıma odaklandım… ve başardım da!” 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

79
79 Paylaşım, 79 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
İğrenç İğrenç
3
İğrenç
Fail Fail
33
Fail
Kızgın Kızgın
23
Kızgın
Komik Komik
20
Komik
Sevgi Sevgi
16
Sevgi
Artist Artist
34
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı