fbpx
62
62 Paylaşım, 62 Puan

Black Mirror 2016 yılından itibaren netflixte yayınlanan ve şu ana kadar 5 sezonu tamamlanmış İngiliz yapımı bir dizidir. Bilim kurgu ve eleştiri kategorilerinde değerlendirebileceğimiz dizimiz, birbirinden özgün konuları ve toplumsal eleştirileriyle izleyiciden tam not almayı başarmış. Ayrıca Black Mirror Bandersnatch adında gidişatını sizin seçimlerinizle belirlediğiniz interaktif bir de filmi yayınlanmıştır.

Her bir bölümünde farklı bir senaryo ve olay örgüsüyle karşılaştığımız dizimiz ortalama 45 dakikalık izleyiciyi sıkmayan mini filmler şeklinde izleyiciye sunuluyor. Zaten yayınlanan her bir bölüm birbirinden farklı senaristler tarafından yazılıp, farklı yönetmenler tarafından çekiliyor. Bu çeşitlilik sizlere farklı çekim tarzları ve görsellikleri görme imkanını da sağlıyor.

Bölümlerin birbirinden tamamen bağımsız olması ve farklı oyuncular ve bambaşka bir senaryoyla çekilmiş olması dizinin en büyük artılarından bir tanesi. Şayet bir bölümden hoşlanmadınız veya konusu ilginizi çekmediyse (ki bu çok düşük bir ihtimal) hemen bir sonraki bölüme geçebilirsiniz. Ya da canınız sıkıldığında random olarak gelişigüzel bir bölümü açıp izleme şansına sahipsiniz.

Black Mirror Konusu

Peki bu dizi ne anlatıyor, konusu nedir derseniz; özetle teknolojinin insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkileri ve yanlış kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek kaotik durumları ele alıyor diyebiliriz. Çağımızın teknoloji ile olan imtihanı distopik bir biçimde izleyiciye sunuluyor. Genel olarak mutlu sonla biten hikayelerden ziyade dramatik sonlarla biten hikayeleri izleyeceksiniz.

Bu söylediklerim size iç karartıcı gelebilir. Fakat işlenen konular o kadar ilgi çekici ve o kadar hayatımızın içinden ki izlemeden duramıyorsunuz. Zaten var olan veya olması mümkün olabilecek konular anlatılıyor. İzlerken bu anlatılan hikayenin 20 yıl sonra olmayacağı ne malum diye içinizden geçirmeden edemiyorsunuz.

Her bir bölüm farklı bir konudan bahsettiği için dizinin konusunu ayrıntılı anlatmam pek mümkün değil. Ama birkaç örnek vermem gerekirse mesela bir bölümde kulağınızın arkasına yerleştirilen bir çip vasıtasıyla hayatınızın her anını kendi gözünüzden ve kulağınızdan kaydedebilme fırsatınızın oluyor. Ve bu teknolojinin getirdiği bir aile yıkımını izliyorsunuz. Veya bir diğer bölümde doktorların semptomları daha iyi algılayıp tanı koyabilmesi için hastanın acı hissini algılamasını sağlayacak bir aparat geliştiriliyor. Fakat bu durum doktorun tırlatması ile sonuçlanıyor gibi gibi…

Neden izlemelisin?

Dizimiz hem ilgi çekici konuları açısından, hem mükemmel çekim teknikleri için hem de ortaya attığı ve olabilirliği çok yüksek distopyalar için kesinlikle izlenmeye değer. İzledikçe ciddi manada ürperebilir ve acaba bunlar başımıza gerçekten gelir mi diye korkuya kapılabilirsiniz. Çağımızın hem en büyük nimeti hem de en büyük belalarından biri olan teknolojinin yanlış kullanımının doğurabileceği sonuçları en güzel işleyen yapımdır kendisi.

Ayrıca insanoğlunun teknolojik olarak ne denli ileriye giderse gitsin, kendini ne kadar geliştirirse geliştirsin, içindeki vahşiliği ve hayvani dürtüleri törpüleyemediğine çok çarpıcı bir biçimde dikkat çekilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

62
62 Paylaşım, 62 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
İğrenç İğrenç
33
İğrenç
Fail Fail
30
Fail
Kızgın Kızgın
20
Kızgın
Komik Komik
16
Komik
Sevgi Sevgi
13
Sevgi
Artist Artist
31
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı