fbpx
58
58 Paylaşım, 58 Puan

Atypical, ilk sezonu 2017 yılında yayınlanan komedi ve dramın bir arada olduğu, yani hayatın içinden diyebileceğimiz sıcacık bir dizi. Şu ana kadar 3 sezonu yayınlanan netflix yapımı dizinin 4.sezonunun yayınlanması bekleniyor. Dizimizin isminin atypical olmasının sebebi, 18 yaşındaki otizm spektrumlu bir çocuğun hayatını konu almasından ileri geliyor. Yer yer gülüp yer yer ağlayacağınız bu sıcacık yapımı izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

ATYPICAL

Dizimizde Amerika’da yaşayan ve artık yavaş yavaş üniversiteye geçme aşamasına gelen Sam’in, ailesinin kanatları altından kurtulup sosyal ilişkilerini güçlendirme adına attığı adımları ve yaşadığı zorlukları izleyeceğiz. Diğer insanlar gibi ilişkiler kurmak, aşık olmak ve arkadaşlara sahip olmak amacıyla girdiği mücadelede olayları Sam’in ya da herhangi bir otizmlinin gözünden izleyebilirsiniz. Hayata dair birçok konuda dersler alabileceğiniz ve bunu yaparken de hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz netflixin başarılı yapımlarından birisi.

Özellikle annesi başta olmak üzere Sam’in ailesinin ona verdiği destek ve hayatlarını onun ekseninde yaşayarak gösterdikleri fedakarlık göz yaşartıcı. Kız kardeşinin Sam’e karşı biraz sert ve alaycı davranması ama başka birisi bunu yapmaya kalkınca buna kesinlikle müsaade etmemesi aklımda kalan etkileyici noktalardandı. Herkes Sam’e farklı gözle bakıp dışlarken onu olduğu gibi kabul eden ve ona farklılığını hissettirmeyen Zahid’in doğal ve samimi dostluğu yüzümü güldüren ayrıntılardan bir diğeriydi. Sam’in diğer insanlarla kurmaya çalıştığı bazen komik bazen absürt ilişki ve diyaloglar ise gerçekten eğlenceli ve izlenmeye değer.

Şu ana kadar 3 sezonu yayınlanmış olan bu dizimiz, her biri 30 dakika olan 30 bölümden oluşuyor. Bölümlerin kısalığı ve sürükleyici oluşu diziyi izlenebilir kılan önemli unsurlardan. Sade, abartısız, içimizden bir yapım.

Özellikle otizm farkındalığı yaratmak adına oldukça başarılı işlenmiş ve belli ki üzerine ciddi bir danışmanlık alınmış. Tabi ülkemizdeki eğitim ve danışmanlık şartları ile Amerika’daki planlanmış ve kaynaştırıcı sistemler arasındaki farkları görmek açısından da inanılmaz üzücü ve kıskançlık uyandıran bir yapım.

Otizm spektrum bozukluğunun, bir zeka geriliğinden ziyade sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Hem çekilen dizi ve filmler sayesinde hem de farkındalık yaratmayı amaçlayan haberler sayesinde az çok aşina olduğumuz bir durum. Özellikle son dönemlerde yayınlanan ve popüler olan ‘Mucize Doktor’ dizisi sayesinde ciddi bir farkındalık oluşturuldu. Bir otizmlinin hayatına çok daha yalın ve gerçekçi yaklaşmış olması açısından Atypical’ın ‘Mucize Doktor’dan daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

58
58 Paylaşım, 58 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
İğrenç İğrenç
30
İğrenç
Fail Fail
26
Fail
Kızgın Kızgın
16
Kızgın
Komik Komik
13
Komik
Sevgi Sevgi
10
Sevgi
Artist Artist
26
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı