fbpx
59
59 Paylaşım, 59 Puan

3 idiots 2009 yapımı dram-komedi tarzında bir bollywood filmidir. Aamir Khan’ın başrolde oynadığı bu yapım Hindistan’ın gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmleri arasında birinci sıradadır. Gerek verdiği mesajlar gerekse komik ve eğlenceli sahneleriyle izlenmesini şiddetle tavsiye ettiğim bu filmi gelin birlikte inceleyelim.

Aamir Khan’ın yapımcılığını üstlendiği veya oynadığı her filmde seyirciye verilmek istenen bir mesaj vardır. Bunu P.K. filminde din olgusu üzerinden, Dhangal’da sosyal hayatta kadının rolü üzerinden, 3 idiotsta ise eğitim sistemindeki aksaklıklardan yola çıkarak yapar. Toplumu ilgilendiren kritik konularda farkındalık yaratmayı amaçlar. Fakat bunu izleyiciyi sıkmadan aksine eğlenceli ve sürükleyici biçimde sunar. Dolayısıyla Aamir Khan’ın imzası olan her filmin benim gözümde ayrı bir yeri vardır.

3 idiots filmi Hindistan’ın en iyi mühendislik okulu ICE’de okuyan üç arkadaşın diğer bir deyişle 3 aptalın başından geçenleri anlatıyor. Filmde ağırlıklı olarak zeki, her şeyi sorgulayan ve mantığıyla hareket eden Rancho ve onun yakın arkadaşları olan Raju ve Farhan’ın öğrencilik hayatını izliyoruz.

Rancho karakteri hayallerinin peşinden koşan ve çevredeki insanların ona yol gösteren, yarışa zorlayan profesörlerin dahi fikirlerini önemsemeyip, kendinin ne yapmak ve ne olmak istediğine önem veren bir karakterdir. Diğer iki arkadaşını da etkileyerek bu sürecin tamamını anlatan film, bence sinema tarihinin en önemli filmlerindendir. Tabi ki Hint filmlerinin vazgeçilmezi olan Hint dansları ve şarkıları fazlasıyla bulunuyor.

Düşündürtmeyen, sorgulatmayan ve sadece ezberden ibaret olan bir eğitim sistemi ve bu sisteme körü körüne bağlı olan eğitimcilere karşı, sürekli sorgulayan ezberlemekten ziyade öğrenmenin gerekli olduğunu savunan Ranchonun mücadelesini izliyoruz. Bir şeyi öğrenip öğrenmediğinizin önemli olmadığı, sadece kaç puan aldığınızın ve kaçıncı olduğunuzun önemli olduğu bir yarışta, hiç kimsenin kazanan olamayacağını anlatıyor filmimiz.

Filmin bir sahnesinde hoca Rancho’dan makinenin tanımını yapmasını ister. Rancho: insanın daha az emek harcamasını sağlayan, işi kolaylaştıran, zamandan tasarruf sağlayan her şey makinedir diye cevap verir. Hocası sınavda da tanım diye bunu mu yazacaksın diye kızar daha ayrıntılı bir cevap bekler.

O sırada bu ezberci eğitim sisteminin ürünü olan bir öğrenci söz alır ve şöyle der:Makineler hareketleri kısıtlanacak şekilde bir araya getirtilmiş parçalardan oluşan bir bütündür vs. vs. uzunca bir tanım yapar. Hoca tabi ki bu çocuğun cevabını beğenir ve aferin der. Rancho bu duruma karşı çıkar ve şöyle der efendim ben de aynı şeyleri basit bir dil kullanarak söyledim. Hoca basit bir dil istiyosan güzel sanatlar okusaydın diyerek Rancho’yu kovar.

Rancho çıkarken bir anda geri döner ve bir şeyi unuttum der. Hoca neyi unuttun diye sorar. Rancho anlatmaya başlar: Görsel ya da dokunsal yollarla; aydınlama, anlama, bilgiyi artırma, beynin eğitilmesi amacıyla yapılmış olan resimli resimsiz, jelatinli jelatinsiz türleri olan içerisinde önsöz, fihrist bulunan bilgileri kaydeden organize aletlerdir, der.

Hoca bu da ne demek deyince Rancho: kitap efendim, diye karşılık verir. Hocası: Neden basitçe söylemedin evladım, diye sorar. Rancho filmin ana fikrini özetler nitelikteki şu cevabı verir: Az önce basitçesini denedim ama işe yaramadı efendim.

Hem bizim ülkemizin hem de bizim ülkemiz gibi eğitim konusunda tabularını yıkamamış bir çok ülkenin en büyük sorunlarından birisidir bu durum. Çocukluğumuzdan yetişkinliğimize kadar sürekli bir şeyleri ezberlemek ve bu ezberlediklerimizi sınavlarda kusmaktan öteye gidemiyoruz. Peki bir şeyi öğrenmek sadece kitaptaki bilgiyi ezberlemek midir? O bilginin ne anlama geldiğini bilmek daha önemli değil midir?

İşte 3 idiots bu önemli noktalara parmak basıyor. Nasıl iyi not alınacağını öğreten bir sistemden ziyade nasıl iyi doktor, iyi mühendis olunacağına odaklanılması gerektiğini söylüyor.

Zaman zaman ağlatan, zaman zaman güldüren, sıkılmadan, yorulmadan izleyebileceğiniz sürükleyici bir film olduğunu düşünüyorum. Esprilerin kalitesi, konuların çarpıcılığı, hikayenin sürükleyiciği her açıdan izlenmeye değer bu filmi okuyucularımıza şiddetle tavsiye ederim. Yorumlarınızı ve geri bildirimlerinizi bekliyorum.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

59
59 Paylaşım, 59 Puan

Tepkiniz nedir?

Şaşkın Şaşkın
16
Şaşkın
İğrenç İğrenç
10
İğrenç
Fail Fail
6
Fail
Kızgın Kızgın
30
Kızgın
Komik Komik
26
Komik
Sevgi Sevgi
23
Sevgi
Artist Artist
6
Artist
CineLog

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.” – Stanley Kubrick

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF formatı